MARS-6500-18GTC-NF
₹485,500
| • F Mount | • 9344×7000 |
| • GMAX3265 | • 2.3 INCH |
| • 18 FPS | • CMOS |
| • GLOBAL SHUTTER | • COLOR |
Standard Delivery: 2-3 weeks
🗸 Standard delivery: 2-3 weeks 🗸 In-stock: Same day shipping
🗸 3 years warranty 🗸 Certified by TÜV Rheinland
DESCRIPTION
10GigE Vision Camera GMAX3265
The Mars 10GigE Series is an industrial vision camera equipped with a 10GigE interface, ideal for high-resolution and high-speed imaging over long cable distances (beyond 5 meters). The 10GigE interface delivers data transfer speeds up to 10 times faster than standard GigE and twice as fast as USB3, making it perfect for demanding imaging applications.
The 10GiGE Vision is an excellent choice for applications that meet the following conditions:
- Require an industrial high-speed or high-resolution camera
- Need a maximum cable length of up to 100 meters using Cat6a or higher cables
- Prefer cost-effective and easy cable installation
- Camera dimensions: 85 × 85 × 141.2 mm
The 10GigE camera series does not support Power over Ethernet (PoE). Please ensure that you order an appropriate I/O cable compatible with MARS cameras to provide power to the device.
COLOR INDUSTRIAL CAMERA
- Increase the amount of light
- Increase the gain
- Increase the shutter speed / exposure time
- Select a more light-sensitive sensor
- Use a more light-sensitive lens
MTBF, Warranty & Product Life Cycle
Daheng Imaging produce yearly more than 1,00,000 industrial cameras according to the highest quality standards. The mean time between failure (MTBF) is more than 400.000 hours (45 years, 24/7). The industrial cameras are certified by TÜV Rheinland and have a 3 year warranty. After market introduction, every camera model is at least available for 7 years. Most cameras have even a much longer product life cycle.
Datasheet | User manual | Software & SDK | 3D Step
SPECIFICATIONS
| Part number | MARS-6500-18GTC-NF |
| Interface | 10GigE Vision |
| Resolution | 9344×7000 |
| Frame rate | 18 fps |
| Pixel size | 3.2 μm |
| Color/Mono | Color |
| Sensor type | GMAX3265 |
| Sensor size | 2.3″ |
| Shutter Type | Global Shutter |
| Shutter time | 14μs ~ 1s |
| ADC Bit Depth | 12bit |
| Pixel bit depth | 8bit, 12bit |
| Digital Gain | 0db~16db |
| Pixel data format | Bayer GB8 / Bayer GB12 |
| Synchronization | HW & SW Trigger |
| I/O | 1 Input + 1 Output + 2 GPIO |
| Operating temp. | 0°C ~ +45°C |
| Humidity | 10% ~ 80% |
| Mount | F |
| Dimensions | 85x85x141.2mm |
| SDK | Win10/Win11 32bit, 64bit OS, 64bit OS is recommended) |
| Power | 38.4W @ 24VDC (TEC+Fan) |
| Weight | 1314g |
| Compliance | CE, RoHS, ICES, UKCA, GigE Vision, GenICam |
| Megapixel | 65 MP |
| Old Part # | MARS-6500-18GTC-NF |
RELATED PRODUCTS
MER2-160-75GM-P
| • C Mount | • 1440x1080 |
| • IMX273 | • 1/2.9 INCH |
| • 75 FPS | • CMOS |
| • GLOBAL SHUTTER | • MONO |
| • POE |
MER2-202-60GC-P
| • C Mount | • 1600x1200 |
| • EV76C570 | • 1/1.8 INCH |
| • 60 FPS | • CMOS |
| • GLOBAL SHUTTER | • COLOR |
| • POE |
MER2-302-37GC-P
| • C Mount | • 2048x1536 |
| • IMX265 | • 1/1.8 INCH |
| • 37 FPS | • CMOS |
| • GLOBAL SHUTTER | • COLOR |
| • POE |
MER2-503-23GM-P
| • C Mount | • 2448x2048 |
| • IMX264 | • 2/3 INCH |
| • 23 FPS | • CMOS |
| • GLOBAL SHUTTER | • MONO |
| • POE |
MER2-507-23GM-P-NIR
| • C Mount | • 2592x1944 |
| • ARO522 | • 1/2.5 INCH |
| • 23 FPS | • CMOS |
| • ROLLING SHUTTER | • MONO NIR |
| • POE |
USB3 Camera
CoaXPress camera
Right Angled Camera
SWIR Camera
UV Camera
Lens Adapters
M12 Lens
M42 Lens
M72 Lens
Cables
Framegrabbers
Mounting plates
Back Light
Bar Light
Co-axial Light
Dome Light
Linescan Light
Low Angle Ring Light


