Description
DESCRIPTION
The HN-P-10M series offers a resolution of up to 2.4μm pixel pitch and is suitable for 2/3″ sensors. The HN-P-10M series consists of 6 models with focal lengths from 8mm to 50mm. The features such as F1.8 large aperture design, ultra-low optical distortion, and miniaturized structure make it fit to almost every application.
This series includes a range of focal lengths to ensure the correct working distance for various inspection setups. Both iris and focus are manually adjustable and can be securely locked with a set screw for stable performance.
This model is well suited for applications that require:
- An industrial-grade lens
- C-Mount
- Supports up to 5 megapixels for sharp imaging
- 2/3” sensors or smaller
- Low F-number enables use in low-light or short exposure environments
- Manual iris and focus adjustments for precision setup
- Both iris and focus can be locked with set screws for stability during operation
SPECIFICATIONS
| Part number | HN-P-0824-10M-C2/3 |
| Resolution | 10 MP |
| Sensor size | 2/3″ |
| Pixel size | 2.4 μm |
| Focal length | 8 mm |
| Flange distance | 17.52 mm |
| F/No. | F2.4-F16 |
| Angle of view | 68.3° × 57.5° × 44.9° |
| Optical Distortion | ±1.2 |
| Basic working distance | – |
| Focus range | 0.1m – ∞ |
| Filter Thread (mm) | M37 × 0.5 |
| Mount | C-Mount |
| Dimensions | Φ38.0 × 56.13 (w/o thread) |
| Weight | – |
USB3 Camera
CoaXPress camera
Right Angled Camera
SWIR Camera
UV Camera
Lens Adapters
M12 Lens
M42 Lens
M72 Lens
Cables
Framegrabbers
Mounting plates
Back Light
Bar Light
Co-axial Light
Dome Light
Linescan Light
Low Angle Ring Light





